Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Tatra 75

Psal se rok 1934, když pražský autosalon poprvé ukázal světu vůz Tatra model 75. Hlavní novinkou, která zaujala nejvíce, byla úplně nově vytvarovaná karoserie s přední maskou takovou, jakou ji Tatra nikdy dříve nepojala. Do roku 1942 se postupně vyrobilo přesně 4501 kusů, z nichž samozřejmě ne všechny ještě jezdí po tomto světě. Pokud ale vlastníte jeden z nich, máte doma vůz s obrovskou hodnotou.

Tatra 75 Cabrio

Tatra 75 Cabrio wikipedia


Model 75 byl přímým nástupcem Tatry 57, s níž sdílel některé základní prvky. To byl například čtyřválec typu OHV zabudovaný pod přední kapotou, který byl v principu stejný, jako ve starším modelu. Zde byl ale posílen a díky většímu zdvihu i vrtání z něj bylo možné vymáčknout výkon až třiceti koňských sil. Motor byl spojen se čtyřstupňovou převodovkou, která byla navíc ještě doplněna o volnoběžku. Tato kombinace bohatě stačila k rozpohybování vozu na rychlost až 100 kilometrů za hodinu. Na oplátku si ale motor řekl minimálně o dvanáct až třináct litrů benzínu Vylepšením byly také bubnové brzdy, které byly nově ovládány pomocí hydraulického systému Lockheed.

Světu byly představeny dvě karosářské varianty. Jako první se na svět podíval čtyřmístný kabriolet s jedním párem dveří a jednoduchou střechou s ruční obsluhou. Jen o maličko později přišla zcela uzavřená karoserie. Zajímavé je, že se ani příliš nelišila cena. Zatímco kabriolet jste tehdy sehnali za 40 700 korun československých, verze s pevnou střechou stála jen o tisícovku méně. Přepočítáno na tehdejší ceny to samozřejmě byla velká částka. Na stranu druhou, cena zachovalého exponátu je v dnešní době mnohem větší. O historické hodnotě ani nemluvě.

V roce 1935 byla přidána ještě jedna karosářská varianta - sportovní verze s jednoduchou plátěnou střechou. Vůz byl odlehčen, aby působil - dnes bychom řekli - ostřejším dojmem. V menších sériích pak vznikaly i specifické verze, takže každý kus může být unikát.