Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Jaguar XK150

Legendární Jaguar E-Type zná asi každý. O něm ale dnes řeč nebude. Místo toho se podíváme na zoubek jeho předchůdci, modelu XK150, který se vyráběl v letech 1957 - 1961. Ačkoliv je tradičně označován jako sportovní vůz, více se k němu hodí označení GT.

Prvotní série zahrnovala pouze verzi s pevnou střechou (FHC) a stahovací střechou (DHC). Roadster byl představen až v roce 1958. Výkon i maximální rychlost se poměrně dost liší v závislosti na osazené motorizaci. Existovalo celkem pět různých motorů. Vždy se jednalo o řadový šestiválec s rozvodem DOHC. Objem motoru se pohyboval mezi 3,4 a 3,8 litru. Nejslabší verze poskytovala výkon 190 koní / 142 kilowatt, zatímco vrcholná verze produkovaná jen v posledních dvou letech výroby uměla 265 koní při 5500 otáčkách za minutu.

Na tehdejší dobu byl vůz opravdu svižný. I v základní verzi musel být vůz osazen silnějším motorem než předchůdce XK140, protože se významně zvedla hmotnost. Nejsilnější verze, která přišla na sklonku výroby v roce 1959, mohla jet maximální rychlostí 217 kilometrů za hodinu. Na stovku to přitom uměl kolem sedmi sekund, což mnohdy nezvládají ani moderní a podstatně levnější vozy. Samozřejmě, ani tehdy nebyl vůz uveden na trh primárně kvůli trhání rekordů a dnes už z něj asi nikoho ani nenapadlo tahat maximální rychlost, jde spíše o ten pocit, že máte pod kapotou ušlechtilý majestátní šestiválec. Kvůli zvýšenému výkonu bylo nutné vybavit vůz silnějšími brzdami. Proto nejsilnější verze S měla standardně kotoučové brzdy Dunlop na obou nápravách.

Celkově poznalo světlo světa 9398 vozů. Z toho 2265 bylo ve verzi roadster, 4445 mělo pevnou střechu a 2672 mělo střechu pouze plátěnou stahovací. Většina vozů se vyvezla do USA, i proto je v dnešní době velmi složité se k tomuto kousku dostat.

Nejdražší kusy (verze roadster, 3.8l S) mohou stát až čtyři miliony. Méně vzácné kousky v horším stavu ale i tak vyjdou zhruba na milion.