Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ford Mustang GT 500

Shelby Mustang GT500, to je vůz, který i po tolika letech stále budí velký respekt nejen vystavený, ale i v pohybu. Vyrábí se sice i moderní verze, která už je plně v režii Fordu, srdce pravého fanouška zaplesá spíše nad originálem z konce šedesátých let. V čem se tolik liší od klasického Mustanga a proč je o tolik dražší?

Především jde o to, že vůz se v této variantě vyráběl pouze jeden jediný rok, a to v roce 1967. Z garáží firmy Shelby, dvorního úpravce Fordu, jich vyjelo pouhých 2050.

Pod kapotou trůní mohutný osmiválcový motor s klasickým rozvodem OHV, převzatý ze stíhacích policejních vozů. Upravený motor, který byl až na menší detaily nerozpoznatelný od závodního speciálu, produkoval 355 koní při 5400 otáčkách za minutu. Přes 1300 kilo vážící monstrum to katapultuje z nuly na stovku za 6,2 sekundy, což je hodnota, za kterou by byl rád skoro každý běžný vůz současnosti.

Zajímavostí je převodovka. Americké vozy jsou nejčastěji spojované s automatickými skříněmi, do Shelby 500 se ale na přání dala namontovat i čtyřstupňová manuální převodovka. Bez výjimky všechny vyrobené vozy disponují interiérem shodným s Mustangem GT, klimatizací, a na tehdejší dobu i obrovským luxusem v podobě posilovače řízení.

A protože je poměrně jednoduché vytvořit ze standardního Fordu Mustang napodobeninu Shelby, povíme si nyní, jak rozeznat v inzerátu Shelby od obyčejného sériového modelu.

Nejjednodušší je to podle čísla VIN. Vzorový tvar je 674OOF2A00001. První dvě čísla značí rok výroby. Číslice 4 značí motor. Pokud jsou poslední číslice v rozmezí 00001 do 3225, jedná se o originální šasi Shelby. S motorem je to složitější, na agregáty FE 428 Police Interceptor se sériová čísla standardně nerazila. Pokud na něm ale najdete označení C6ME, jedná se o originální motor, který do Shelby opravdu patří.